sf-beda-andsf-paraschieva

Revista Apostolia a Mitropoliei ortodoxe române a Europei occidentale și meridionale, ianuarie 2017

 

Sfânta Mucenița Filoteea – Peregrină împreună cu românii din Norwich și estul Angliei

Cu puțină întârziere, datorată programului pastoral încărcat al ierarhilor noștri în preajma sărbătorilor,

duminică 11 decembrie, am sărbătorit hramul parohiei, având în mijlocul nostru, pentru prima dată, pe Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Ignatie, din încredințarea, purtarea de grijă și binecuvântarea Înalt Preasfințitului Părinte Iosif, Arhiepiscop și Mitropolit al Europei Occidentale și Meridionale.

Așteptând acest eveniment de ceva timp, bucuria a fost cu atât mai mare pentru comunitatea ortodocșilor români din orașul Norwich și estul Angliei. Pastorația din această zonă a început în anul 2010, când preotul și preoteasa, împreună cu familia Meade, și copiii lor, la aceea vreme purtați în cărucior, băteau orașul Norwich la pas, căutând loc de închinare Dumnezeului adevărat. Odiseea a continuat de-a lungul mai multor ani și putem spune că încă nu s-a încheiat. Am slujit la început (2010), si mai de curând (2015-2016), într-o bisericuță de lemn construită în stil rusesc, în satul Mettingham, la sud de orașul Norwich, beneficiind de ospitalitatea unei mici comunități pan-ortodoxe ce aparține de Biserica Ortodoxă Rusă din afara granițelor, acum în comuniune cu Patriarhia Moscovei și a întregii Rusii. Apoi, pentru o perioada scurtă în 2010, comunitatea noastră a fost găzduită într-un lăcaș dezafectat al Bisericii Anglicane – All Saints, din centrul orașului Norwich, care la momentul respectiv funcționa ca și centru social-cantină pentru persoanele nevoiașe și fără adăpost. În vara și toamna ce au urmat, biserica noastră a săvârșit slujbele liturgice in satul Hedenham, fiind găzduită de familia Meade, mai întâi, în lunile călduroase, în grădină si într-o anexa, iar mai apoi, în timpul sezonului mai rece de toamnă, într-o încăpere a casei. În luna decembrie 2010, ne-am mutat din nou în Norwich, în partea veche a orașului, în biserica Sfântului Clement Romanul. Aici am avut bucuria de a-l primi în mijlocul nostru pe IPS Iosif cu ocazia inaugurării parohiei și a botezului fiicei noastre Filoteea. După doi ani de zile, când chiria depășise posibilitățile noastre financiare, ne-am mutat din nou, de data aceasta fiind găzduiți de biserica greacă din Norwich. După încă alți doi ani, ne-am găsit din  nou pe drumuri, sărbătorind Paștele din acel an (2015) în frumoasa Catedrală a Sfintei și Nedespărțitei Treimi din Norwich.  În tot acest timp, prezența liturgică a membrilor comunității noastre a crescut, de la două familii la început, la câteva zeci, Paștele anului trecut (2016) strângând aproximativ 500 de credincioși. În momentul de față, am găsit o biserică anglicană scoasă din uzul curent al circuitului de parohii anglicane rurale, care aduce cu o bazilică bizantină, prin stilul interior, cu coloane ce flanchează, de o parte și de alta, încă două rânduri de nave longitudinale. În această biserică l-am primit pe PS Ignatie.

Slujba s-a desfășurat într-o atmosfera destinsă, accentul cazând, după cum ne-a îndemnat PS Ignatie, nu pe stil, ci pe rugăciune și, mai adăugam noi, pe cuvântul de învățătură. Corul, întărit și de fratele părintelui venit de la București, a dat răspunsurile lin, pe tonul rugăciunii. Împreună-slujitorii veniți de departe, Protoiereul Filip, cu preoteasa Filipa, de la biserica Izvorului Tămăduirii din vestitul loc de pelerinaj, atât medieval cât și actual, din Walsingham, părintele arhidiacon Paul Loghin și părintele diacon Ovidiu Ioan Pop, venit de la Londra, împreună cu familia. Credincioșii prezenți au fost aproape din toate zonele Angliei de est.

Am văzut uimire și bucurie pe fețele credincioșilor, o transfigurare dăruită de sus, prin intermediul rugăciunii și al cuvântului inspirat al ierarhului, care ne-a vorbit spontan la vremea împărtășirii, și la vremea predicii, despre rostul și folosul Euharistiei, nu numai în viața copiilor, care s-au împărtășit în număr mare, ci a tuturor, căci toți suntem invitați la cina Domnului și, din păcate, cei mai mulți reușim prin scuze, dintre cele mai interesante, să nu răspundem acestei invitații cu adevărat împărătești. Atenția PS Ignatie la detaliu și trebuința de moment a omului, a făcut, am spune noi, ca fiecare să primească o mângâiere duhovnicească în ziua respectivă. Copiii au primit și una mai concretă sub formă de cadou de la Sfântul Nicolae, prin mâna episcopului. Dragostea de cei mici și interesul față de preocupările acestora au reieșit din fiecare întâlnire a copiilor cu PS Ignatie.

Hramul a fost încununat de o piesa de teatru (Bătrâna si zidul – o adaptare după o povestire rusească), pregătită de copii, sub îndrumarea Mironei Meade. Ne-au mai bucurat colindele din mai multe zone cântate de mai multe persoane, precum și colindul-surpriză interpretat de Preasfințitului Ignatie.

Toate acestea au pecetluit o zi memorabilă, în care am fost încurajați, înviorați și revigorați, cu putere de sus spre a putea străbate calea ce o avem înainte. Drumul este încă lung și nădăjduim că tânăra noastră comunitate să poate să crească în lumina călăuzitoare a Duhului Sfânt, sub oblăduirea Maicii Domnului, luând exemplul de dragoste, dăruire și inocență al sfinților ei ocrotitori, Sf. Mc.[1] Filoteea si Cuv. Beda Venerabilul. Felicitarea de Crăciun, concepută și realizată de către copiii școlii parohiale de duminică, aflată la „a doua ediție” anul acesta, surprinde succint bucuria zilei si drumul ce-l mai avem de parcurs, călăuziți fiind, nădăjduim, de steaua Betleemului, prin meandrele lumii contemporane, spre Hristos lumina și Mântuitorul lumii.

A doua zi după hram, am vizitat catedrala și parte din vechiul Norwich si ne-am împărtășit din bucuria pentru cărți bune a PS Ignatie, colindând anticariate întortocheate și ticsite cu surprize la fiecare colț.

Mulțumim IPS Iosif pentru grijă și binecuvântare, PS Ignatie pentru prezența sa vie, îmbucurătoare și aducătoare de prospețime, și Domnului pentru toate câte ne-a dăruit cu prisosință.

Pr. Dr. Liviu Barbu, Parohia Sf. Mc. Filoteea și Cuv. Beda Venerabilul, Norwich, Norfolk, Marea Britanie

[1] In sinaxarul diortosit al ieromonahului Macarie de la Simonos Petra, a cărui început de traducere în limba română, de către Mitropolia noastră, îl salutăm, viața Sfintei Filoteea are două surse, dintre care una populară la noi, în care este cunoscută ca și muceniță la o vârstă fragedă, și în alta, în tradiția bulgară, care o prezintă ca fiind mai întâi căsătorită si după aceea retrasă într-o viață ascetică. Oricare ar fi adevărul despre cele doua vieți, cert este că sfânta a existat și lucrează minuni până astăzi.

© 2016 Bornea, engineered by Genetix Solutions

Top