Pentru a veni in intampinarea cetatenilor romani care locuiesc in zona East Anglia, la data de 25 noiembrie 2017, parohia noastra, impreuna cu Consulatul Romaniei la Londra, a organizat un Consulat itinerant.
Locatia a fost inedita, biserica St Mary’s din Gillingham, unde savarsim slujbele noastre.
Evenimentul a fost receptionat pozitiv de catre comunitatea noastra. S-au procesat aproximativ 50 de servicii consulare (pasapoarte, procuri, etc.) Echipa Sectiei consulare s-a simtit foarte bine in mijlocul nostru si ne-a promis ca va reveni in viitor.
Ii multumim deosebit domnului Valentin Muntean, seful Sectiei consulare a Ambasadei Romaniei la Londra, pentru aceasta initiativa, si doamnei Consul Camelia Oprescu, precum si echipei pe care a condus-o in deplasasarea facuta la biserica noastra.

Pr. Dr. Liviu Barbu – Paroh

© 2016 Bornea, engineered by Genetix Solutions

Top