BISERICA ORTODOXA ROMANA, NORWICH, EAST ANGLIA

PATRIARHIA ROMANA
MITROPOLIA ORTODOXA ROMANA A EUROPEI OCCIDENTALE SI MERIDIONALE
ARHIEPISCOPIA ORTODOXA ROMANA A EUROPEI OCCIDENTALE

BISERICA ORTODOXA ROMANA, NORWICH, EAST ANGLIA

Parohia Sfanta Mucenita Filoteea si Cuviosul Beda Venerabilul


Lista parohii si preoti slujitori

PATRIARHIA ROMANA

MITROPOLIA ORTODOXA ROMANA A EUROPEI OCCIDENTALE SI MERIDIONALE ARHIEPISCOPIA ORTODOXA ROMANA A EUROPEI OCCIDENTALE

 

Inalt Preasfintitul Parinte IOSIF, Arhiepiscopul si Mitropolitul Europei Occidentale si Meridionale

1 Bd du Général Leclerc, 91470 Limours, Franta

tel: 0033 (0)164915924; fax: 0033 (0)164912683

email: cabinet@mitropolia.eu

www.mitropolia.eu

 

PAROHII SI CLERICI IN REGATUL UNIT AL MARII BRITANII SI IRLANDEI DE NORD

 

ABERDEEN

PAROHIA SF. PARINTI IOACHIM SI ANA

35 Midstocket Road, Aberdeen AB15 5JL

email: aberdeen@mitropolia.eu

www.aberdeen.mitropolia.eu; www.bisericaortodoxaromanascotia.org.uk

Pr. Gabriel Hlade

mobil: 07975949363

email: gabihlade@yahoo.com

 

BALLYMENA

PAROHIA SF. IOAN TEOLOGUL

All Saints Church, 4 Broughshane Road, BT43 7DX, Ballymena, Northern Ireland

email: ballymena@mitropolia.eu; parohiaortodoxa@googlemail.com

Pr. Cornel Clepea

mobil: 07775259542

 

BELFAST

MISIUNE

Slujbele se tin la Parohia ortodoxa antiohiana Sf. Ignatie

The Collins Room, Building Corner of Antrim Road and Cliftonville Road, Belfast

Pr. Cornel Clepea (vezi Ballymena)

 

BIRMINGHAM – WEST MIDLANDS

PAROHIA SF. AP. ANDREI

St. Francis Hall, University of Birmingham Chaplaincy, Opposite no 100, Edgbaston Park Road, Birmingham, B15 2UD

email: birmingham@mitropolia.eu

www.birmingham.mitropolia.eu; www.parohiabirmingham.org.uk

Pr. Mihai-Razvan Novacovschi

mobile: 07890996889

e-mail: rnovacovschi@hotmail.com

Arhid. Paul Loghin

mobil: 07909280902

email: loghinpaul85@yahoo.com

Diac. Cornel Grecu

mobil: 07942462238

email: eu_greco@yahoo.com

 

BOSTON

PAROHIA NASTEREA MAICII DOMNULUI

St Nicholas Church, Fishtoft Road, Boston, Lincolnshire, PE21 0DJ

email: boston@mitropolia.eu

Pr. Dumitru Catarig

mobil: 07854156659

email: dumitru.catarig@gmail.com

 

BRISTOL

PAROHIA SF. IMPARATI CONSTANTIN SI ELENA

Church of Thomas the Martyr, Thomas Lane, Bristol, BS1 6QR

email: parohia@bisericaortodoxaromanabristol.org.uk; bristol@mitropolia.eu

www.bisericaortodoxaromanabristol.org.uk

Pr. Ioan Claudiu Moldovan

mobil: 0774 378 5472

email: preotioan@bisericaortodoxaromanabristol.org.uk

 

CAMBRIDGE

PAROHIA SF. IOAN TEOLOGUL

Michaelhouse, Trinity Street, Cambridge, CB2 1SU (prima duminica din luna)

St. Peter’s Church, Castle Street, CB3 0AQ (a treia duminica din luna)

www.orthodoxcamro.co.uk

Pr. Aurel Dumitru Răduleţ

mobil: 07501823667

email: reluradulet@hotmail.com, cambridge@mitropolia.eu

 

CARDIFF

PAROHIA TUTUROR SFINTILOR SI A SF. ARHID. STEFAN

The Church of St Dyfrig and St Samson

Pentre Gardens, Cardiff, CF11 6QX

email: cardiff@mitropolia.eu

www.bisericaortodoxacardiff.co.uk

Pr. Sorin Chirila

mobil: 07513035395

email: sory.man.uk@gmail.com

 

CATERHAM

PAROHIA BUNA-VESTIRE SI SF. AP. IACOV

Church Hill, Caterham CR3 5RA

email: caterham@mitropolia.eu

Pr. Ioan Fodor

mobil: 07773277714

email: prioanfodor@live.com

 

EDINBURGH

PAROHIE IN FORMARE

Chapel of St. Andrew, 2 Meadow Lane, Edinburgh, EH8 9NR

Pr. Marcel Oprisan (vezi Glasgow)

 

GLASGOW

PAROHIA INTAMPINAREA DOMNULUI

Shettleston Old Parish Church, 111Killin Street, Glasgow, G32 9AH

email: glasgow@mitropolia.eu

www.bisericaortodoxaromanascotia.org.uk

Pr. Marcel Oprişan

tel: 01417726588

mobil: 07817762075

email: marceloprisan@yahoo.com

Pr. Ioan-Florin Florescu

mobil: 07530575594

email: ioanflorinflorescu@yahoo.com

 

GRANTHAM

MISIUNE

St John’s Church, 4 Station Road East, NG31 6HX Grantham, Lincolnshire

Pr. Dumitru Catarig (vezi Boston)

 

LEEDS

PAROHIA SF. MACARIE CEL MARE

Saint Michael and All Angels Church, Lawns Lane, Farnley, Leeds, LS12 5ET,West Yorkshire

email: mirfield@mitropolia.eu

www.sfmacarie.org; leeds.mitropolia.eu

Pr. Constantin Popescu

tel: 01785212247

mobil: 07514524544

email: fr.constantin.popescu@gmail.com

Diac. Ciprian Badin

mobil: 07895600157

email: ciprianbadin@yahoo.com

 

LIVERPOOL

PAROHIA SF. PAISIE DE LA NEAMT

St Philip Neri Catholic Church, 30 Catharine Street, Liverpool L8 7NL

(a doua si a patra duminica din luna)

Pr. Dan Petru Ghindea (vezi Nottingham)

 

LONDON

PAROHIA SF. M.MC. GHEORGHE

St Dunstan’s in the West Church, 186 Fleet Street, London, EC4A 2AE

tel: 02072426027

fax: 02077359535

email: londra1@mitropolia.eu

www.radur.homechoice.co.uk/roc.html

Pr. Protop. Silviu Petre Pufulete

tel: 02077359515

mobil: 07941134748

email: ppufulete@romanianchurch.freeserve.co.uk

Pr. Eugen Darie

mobil: 07733161262

email: eugendarie@yahoo.com

Pr. Aurel Dumitru Raduleţ (vezi Cambridge)

Diac. Ioan Ovidiu Pop

mobil: 07980022008

email: ovidiu_ioan_pop@yahoo.com

Diac. Grigorie Daniel Pascu

mobil: 07564520454

email: griga31@yahoo.com

 

PAROHIA POGORAREA SFANTULUI DUH

St Andrew’s Church, 28 Old Church Lane, Kingsbury,London, NW9 8RZ

Pr. Ioan Sarpe

mobil: 07527114232

email: ioan.sarpe@yahoo.it

 

LUTON

PAROHIE IN FORMARE

St. Christopher Church,

Stockingstone Rd, Round Green

Luton LU2 7NB

Pr Ionut Nazarcu

mobil: 07864113130

email: nazarcu@yahoo.com

 

NEWCASTLE UPON TYNE

MISIUNE

Saint Nicholas Church

Trinity Christian Community Centre

Freeman Road

South Gosforth

Newcastle upon Tyne NE3 1SX

Ierom. Seraphim Aldea

mobil: 07879345137

email: ierom.serafim@yahoo.co.uk

 

NORTHAMPTON

PAROHIA INTRAREA IN BISERICA A MAICII DOMNULUI

St Michael and All Angels Church, Perry Street, NN1 4HL

email: northampton@mitropolia.eu

Pr. Florin Simionca

mobil: 07964810260

email: florinteo_miriam@yahoo.com

 

NORWICH

PAROHIA SF.MC. FILOTEEA SI CUV. BEDA VENERABILUL

St Clement’s Church, Colegate, Norwich NR3 1HZ

email: norwich@mitropolia.eu

www.norwich.mitropolia.eu; www.bornea.co.uk

Pr. Liviu Barbu

mobil: 07766760171

email: fr.liviu.barbu@gmail.com

 

NOTTINGHAM

PAROHIA SF. AP. PETRU SI PAVEL

The Church of St Cyprian of Carthage, Lancaster Road, Carlton, Nottingham, NG3 7AN

email: nottingham@mitropolia.eu

www.romanianparish.com

Pr. Dan Petru Ghindea

mobil: 07791769791

email: gdanpetru@yahoo.co.uk

 

OXFORD

PAROHIA SF. IOAN CASIAN

St Giles Church Hall, Woodstock Rd, Oxford OX2 6HE

email: oxford@mitropolia.eu

Ierom. Gavriil Marin

mobil: 07976835953; 0033 (0)642761131

email: i.gavriil@yahoo.com

 

POOLE

PAROHIA SF. VOIEVOD STEFAN CEL MARE

Florence Road, Poole, BH149JG

email: poole@mitropolia.eu

Pr. Ioan Fodor (vezi Caterham)

 

PRESTON

Parohia Acoperamantul Maicii Domnului si Sfantul Siluan Anthonitul

St. Luke & St. Oswald Vicarage

Harewood Road,

Peston, Lancashire

PR1 6XE

E: info@parohiapreston.org.uk
W: www.parohiapreston.org.uk

Preot Paroh: Ciprian-Mihail Badin

E: fr.ciprianbadin@parohiapreston.org.uk
T: 07895 600157

 

 

MANASTIRE

GATTEN, PONTESBURY

MANASTIREA SF. ANTONIE SI A SF. CUTHBERT

Gatten, Pontesbury, Shrewsbury SY5 0SJ

www.orthodoxmonastery.co.uk

Ierom. Siluan

tel: 01588650571

email: silouan@orthodoxmonastery.co.uk

 

 

CLERICI MISIONARI

Pr. Marian Efimov

mobil: 07905089959

email: efi_mari@yahoo.com

Pr. Sorin Grecu

mobile: 07932082647

Diac. Peter Carr

Ivy House Care Home, 50 Ivy House Road Birmingham, West Midlands B38 8JZ
tel: 0121 459 6260